Aby děti milovaly nevlastní mámu

Jak to dokázat, aby děti milovaly nevlastní mámu? Nebo nevlastního tátu? A aby neztratily půdu pod nohama? A nerozsypal se jim svět?

Někdy jsou v životě chvíle, kdy padne rozhodnutí, ze kterého není cesty zpět. Prostě to nevrátíš, i kdyby ses na hlavu stavěl. Svatba, narození dítěte, rozvod, smrt…. To všechno jsou silná slova a ještě silnější chvíle, které změní proud života. A řeku nepřesvědčíš, aby se vrátila do starého koryta. Když se jednou hráz protrhne a voda se valí všemi směry, není nic, co by to zastavilo.

A pak se taky třeba stane, že táta má novou mámu a máma má nového tátu. A trochu to drhne a ty víš, že někde v tom kole života je kamínek, který má šanci všechno rozbít a ty začneš znovu od nuly. Ten kamínek, který skřípe, musí najít každý sám. Když máš doma puberťáka, který bojuje proti všemu a nejvíc proti nevlastní mámě, nevíš, jak to udělat, aby bylo zase všude růžově. A když máš malého skřítka, který pláče po tatínkovi a nechce ani za mák slyšet o společných výletech s novým strejdou, bojíš se, že nikde není světlo na konci tunelu.

Jo, existuje jedna odpověď na všechny starosti. Je to samozřejmě láska. Jenže když žiješ ve světě tady a teď, nevíš, co to jako znamená. Tak nějak předpokládáš, že se tím myslí, že máš milovat všechny děti bez rozdílu a tím se to zase udělá hezký. Ale ne, tak se to nestane.

Tou odpovědí se myslí láska v partnerství. Ve vztahu musí být vždycky na prvním místě partner! A až pak všechny děti, podle pořadí jak se narodily. Podle žádného jiného klíče se rozbitá rodina sešít nedá. Jakákoli rodina v jakékoli situaci. A pak taky nesmíš zapomenout na sebe, protože ty jsi alfa i omega všeho. Ty se musíš pochválit, ty se musíš ocenit, ty si musíš odpočinout. Nikdo jiný to za tebe neudělá. Nikdo!

A jakmile se stane to, že partneři jsou pro sebe tím hlavním, milují se a nestydí se dát si lásku a pozornost najevo, pak i ty děti začnou nové rodiče respektovat a milovat stejně. Protože uvidí, že nový táta a nová máma udělali jejich tátu a mámu šťastnými. A za to tě budou milovat. Pro nic jiného si jejich lásku a obdiv nezískáš víc.

Tady se nehraje na masky a hry. Tady se hraje na pravdu. Jestli máš partnera, který je hodný/milý/občas uvaří, tak to nestačí. Musíš ho ty milovat. Opravdově a neskrývaně. Protože děti ti vidí až do hloubi duše. A jestli to jen trochu hraješ a necítíš tu lásku v sobě, stejně to nebude fungovat. Neztrácej čas hraním her, nelži si do kapsy. Buď miluj, nebo jdi od toho.

 

Terapie „Rozvedená rodina“ osobně / mailem / Skype.

Kontaktujte mne na: martina.olecka@centrum.cz

Napsat komentář