Mít rád

„A co je to vlastně to „mít rád“?“ , ptala se v jedné pohádce Saxana Jendy. A on nevěděl, jak by jí to jednoduše vysvětlil, a proto zvolil příběh o hrníčku a talířku. Ona se ptala s dětskou naivní jednoduchostí a dostalo se jí složitého příměru, kterým dokáže dospělý člověk zašifrovat každý jednoduchý a silný cit.

Toto je totiž jádro celého problému. Celý problém světa dospělých je ten, že je příliš komplikovaný. Že ztratil dětskou jednoduchost, přímočarost a upřímnost. A kvůli čemu? Proč? Aby vypadal složitě a důležitě. Ale přes všechnu důležitost a komplikovanost ztratil to hlavní. Ztratil schopnost jednoduše mít rád.

Kdyby to totiž byl rozhovor dvou dětí, Saxana by dostala jednoduchou odpověď. Co je to mít rád? To je přece chtít tě vidět šťastnou. To je přece dávat z celého srdce to nejlepší, co mám.

Děti mají jednoduchý, krásný a šťastný svět. A nikdo nás nemůže nutit se ho vzdávat. Sami ho cestou ztrácíme, protože si myslíme, že to tak má být. Ale je to jen na nás. .. Pozorujme někdy šťastné děti. Smějí se, výskají, tančí a radují se. A když zvednete zrak, docela jistě uvidíte dospělé lidi stát okolo a sledovat to dětské radování se slzou v oku. Dospělí jsou přeci jen velké děti. Také se chtějí radovat. Také chtějí být šťastní.

A tak mám pro vás návrh, mí milí dospělí. Jděte ven – do lesa, k vodě, na louku… Jděte tam, kde vám je dobře. Pak si vzpomeňte na něco, co máte opravdu rádi. Nezáleží na tom, jestli to bude člověk, věc nebo činnost. A nechte se prostoupit tím vlahým pocitem, který vás při tom zaplaví. Úplně se mu odevzdejte a přestaňte jej kontrolovat. Nechte ten pocit, ať vám zaplní hrdlo smíchem, zalije oči slzami a duši naplní teplem. Tak – už to máte? Tak to je „mít rád“. Nepouštějte ten pocit. Ať vás všude provází. Nikdo na světě vám nemůže zakázat, abyste měli rádi. Nikdo na světě nechce, abyste byli smutní dospělí. Buďte velké šťastné děti.

Mám vás ráda!

Obrázek zdroj: pixabay.com

Napsat komentář