Psí život

Psí život.

Chtěli bychom ho mít?

Ale ano, vždyť už ho máme!

V polovině února se podle čínských tradic přehoupl starý rok do nového roku psa. Ať už tomu věříme nebo ne, mohli jsme rozpoznat tu lehkou změnu, která nastala. Lidé se víc uvolnili, příroda nastavila vlídnější tvář a zdálo se, že se na nás naše malé psí štěně oddaně kouká a celý budoucí rok vesele slintá a vrtí ocáskem. Chyba lávky!

Pes je pohyb, změna a radost ze života. A i rok psa nás nutí hýbat se, měnit staré a nepohodlné zvyky a cítit radost ze života. A všude tam, kde jsme zkostnatěli, kde zarputile trváme na přežitcích, kde zlostně dupeme nožičkou, že prostě nic se měnit nebude, tam všude pejsek zavětří a začne hrabat. A hrabe tak dlouho, dokud neobjeví všechny skryté kostičky, které jsme si schovali. Každou situaci, kdy jsme pokorně stáhli krovky a neřekli, co si doopravdy myslíme. Všechny chvíle, kdy jsme polykali slzy a doufali, že ten druhý si všimne, jak nám je mizerně. Všechny vteřinky života, kdy jsme dělali něco, co jsme dělat nechtěli, se teď slily do jedné veliké louže, která hrozí tím, že se v ní utopíme.

Ale ne, neutopíme se. Ještě je tu náš Pes. Ten, který nás zachrání, když je nejhůř. Ten nejvěrnější přítel člověka. Vyhrabe všechny naše bolístky a donutí nás, abychom k nim přičichli. No, nevoní. To je jasné. Ale my se s nimi vypořádáme jednou pro vždy. To, co stojí za to uchovat, pečlivě oprášíme a vyneseme na denní světlo. A to, co už opravdu shnilo, s láskou pochováme a odevzdáme zpátky Zemi.

V běžném životě to znamená, že celý náš život projde velkou zkouškou psího čichu. Partneři mohou odejít, děti vylétnou z hnízda, dostaneme výpověď z práce, klienti na nás zapomenou, shoří prastará katedrála…. To všechno se klidně může stát. A v každé z těch situací je skrytá možnost volby. Buď to budeme brát jako katastrofu nebo jako dar.

Nezapomeňme, že pes je nejlepší přítel člověka. Pes nás miluje věrně a oddaně. Svým citlivým čumáčkem najde to nejlaskavější v nás a zachrání nás – třeba i před námi samotnými. Vždy, když se řítíme do záhuby ze špatných rozhodnutí, pejsek nás stáhne zpátky. A když na nás útočí strach a zloba, pes vycení zuby a dokáže vše zahnat.

Pes je stejný jako malé děti. Nevěří na slova, ale na činy. Oplácí nám dobro dobrem a zlo zlem. Psí svět je pravdivý. Neschováme se za sladké řeči a neprojde nám ani malá lež. Žijme podle psích zákonů a rok Psa se nám odmění pravdivým a radostným životem. A psí zákony jsou jednoduché.

Milujme celým srdcem. Neustále hledejme a vyhrabávejme pravdu. Buďme v pohybu. Vyceňme zuby, když se nám něco nelíbí. Za každý úspěch si dopřejme odměnu a pamlsek. A po dlouhém dni je nejlepší schovat se do pelíšku.

HAF!

Konzultace, terapie a laskavé slovo : martina.olecka@centrum.cz

Napsat komentář